2015. november 23., hétfő

Felhívás


Egészségnevelési hónap

Az iskola által szervezett egészségnevelési hónaphoz a könyvtár is csatlakozott. Az alsó tagozatosok könyvtári közegben ismerkedhettek az egészséges élet különböző területeivel.

1. osztályosok a tisztálkodást Marék Veronika: A csúnya lány c. művével; a fogászati ismereteket Az elefánt fogorvos c. mesével bővíthették. Teszt és szójáték következett, az óra végén dugó nyomdászattal szőlőfürtök készültek.

2. osztályosok feladatlapokat oldottak meg a mozgás, a tisztálkodás, a táplálkozás témakörében. Foggal kapcsolatos szólások, közmondások jelentését kellett megfejteni. Kézműves tevékenységben almát készítettek.

3. osztályosok bábozással keltették életre a Fitt madárról szóló mesét. A táplálkozás fontosságára feladatlapok megoldásával, beszélgetéssel hívtuk fel a figyelmet. Könyvajánlással mutatták be az egészséges életmódról talált köteteket társaiknak.

4. osztályosok a könyvtár állomány részeit elevenítették fel, a kézi könyvtári állomány köteteire épülő egészséggel kapcsolatos feladatlap megoldása volt a feladat.

Felső tagozatosoknak "Együtt az egészségünkért" TOTO várja november 27-ig.

"Épp testben, épp lélek"

Felhívás


Óvodások foglalkozása a könyvtárban




November 11. Márton napja. Az óvodások számos programmal elevenítették fel az ünnepkörhöz kapcsolódó hagyományokat, a ludakkal összefüggő meséket. A könyvtárban két alkalommal, ehhez társulva a Lúdas Matyi c. mesét vetítettük le.
Képtalálat a következőre: „lúdas matyi”

Bölcsbagoly

A művelődési házban működő baba klub rendszeresen részt vesz foglalkozásokon. A mondókázás, beszélgetés, játék mellett sor kerül különféle alkotások készítésére. Ez alkalommal bagoly készült a gyermekeknek.











Októberi összefoglaló



-   október 1. Zene Világnapja 
Ez a nap a zeneművészet legnagyobb alakjaira emlékeztet, segíti a különböző kultúrák zenéinek jobb megismerését.
E nevezetes naphoz kapcsolódóan könyvekből tartottunk kiállítást, mellyel felhívtuk az olvasók figyelmét a könyvtárban található zenével, hangszerekkel, zeneszerzőkkel foglalkozó kötetekre.
-  október 4. Állatok világnapja
A jeles naphoz kapcsolódóan az iskolások egy-egy témát kaptak osztályonként plakátkészítésre. Kinek a vizek, kinek a háziállatokat, vagy éppen a vadon élő állatokat kellett összegyűjteni, mások a hideg, a mérsékelt, a forró övezet állatait keresgélték, de az egyszervolt állatok is szerepet kaptak. Ötletes munkák készültek, melyekből kiállítás látható az iskolában, melyet a könyvtár gyűjteményéből válogatott kötetek egészítenek ki. Szünetekben a gyerekek örömmel veszik kezükbe az állatokról szóló könyveket, s megnézhetik egymás munkáit.

- október az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Hónapja 
Könyv,-és könyvtárhasználati foglalkozásokra vártuk az osztályokat.

- október 5-11. Országos Könyvtári Napok
október 5. XXI. Vas Megyei Könyvtári Nap- Bük
„Digitalizálás-kultúránk a világhálón”című könyvtárosoknak tartott rendezvényen érdekes előadások hangzottak el: Képes Gábor: Kincsek a felhőben ( A MaNDA központi adatbázisa); Csapláros Andrea: Digitalizáció a múzeumban; Tolnai Gáborné: Digitalizálási gyakorlat a Dr. Kovács Pál Megyei Könyvtár és Közösségi Térben; Mecsériné Doktor Rozália: Fotógyűjtemény egy kisvárosban; Haizler Lászlóné: Olvasószemüveg-pillanatképek a büki könyvtárból. Az előadások sorát városnéző séta és Tóth Viktória vezetésével egy foglalkozás zárta.

október 8. Baba-mama foglakozás (könyvajánlóval összekötött foglalkozás)
A könyvtár gyűjteményének népszerűsítését érdemes a legifjabbak körében elkezdeni. A foglalkozás során a kisgyermekeknek szóló mondókás, játékos, mesés kötetek ajánlása, a nekik készült cd-k, DVD-megismertetése volt a cél, természetesen a babaneveléssel, ápolással foglalkozó kötetek ajánlása sem maradhatott ki.

 - „Másképp látjuk”- interaktív kiállítás, foglalkozás, bemutató a Berzsenyi Dániel Könyvtárban
október 16. 11.30. Gyerekek bepillantást nyerhettek olyan alkalmazásokba, ahol a síkban alkotott képből 3D-ben látható és kézben fogható tárgyat hoznak létre (hologram, 3D-s könyvek, 3D-s nyomtató, 3D-s ceruza…).. A kiállításon sorra járhatták azokat állomásokat, amelyek bemutatták a tudomány és a hétköznapi környezetünk kapcsolatát. A gyermekek a matematika, a fizika törvényeivel is megismerkedhettek, alkalmazhatták az összefüggéseket.
Az általános iskola 6. osztályos tanulói közül 15-en vettek  részt az „egyedi” könyvtárlátogatáson.

- Iskolai könyvtárak éjszakája
október 16. 19.30 "Kutató munka a sötét könyvtárban"- belépés elemlámpával.
Könyvtárunk az előző évben már tartott olyan rendezvényeket, ahol a  beszerzésre került szép-, és szakirodalmi kötetekkel, népszerű szerzők műveivel találkozhattak az érdeklődők az esti órákban. Helyet és időt kaptak beszélgetésre, elmélyült olvasásra egy csésze tea mellett.
Most kutatást igénylő feladatok, böngészést kívánó rejtvények várták az érkezőket. Lehetőség volt könyvjelző készítésére, térbeli grafikákat színezni. A gyerekek nagy élvezettel keresgéltek elemlámpa segítségével a könyvtárban.

Másképp látjuk- természettudományi előadás

A szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtár szervezésében természettudományi előadásokon, 3D-s gyakorlati foglalkozásokon vehettek részt iskolánk tanulói. Az önkormányzat kisbuszával utazhattunk. A 6. osztály  18 fővel képviselte a Rumi Rajki István Általános Iskolát. Érdekességnek számított a Robotika szakkör bemutatkozása, a 3D-s ceruza és 3D-s nyomtató kipróbálása, a különféle programok (épületek, arc készítő alkalmazások) kipróbálása. Köszönjük a lehetőséget!













Kutató munka a sötét könyvtárban

Nagy izgalommal készültünk az esti foglalkozásra. A könyvtári keresés, rejtvényfejtés, barkácsolás nagy sikert aratott, akárcsak az elemlámpás könyvtári felfedezés. A képek is ezt bizonyítják:









2015. október 9., péntek

Mesefoglalkozás a könyvtárban

 Berg Judit: Micsoda idő!- Panka és Csiribi

  Panka, a tündérlány és Csiribí, a tündérfiú történetei olvashatóak a kötetben, melyet az 1-2. osztályosok figyelemmel hallgattak és egy-egy fejezetet felolvastak egymásnak.
 "Hogyan lehet furulyaszóval felhőt vigasztani? Ki lehet-e engesztelni a megsértődött napot? Felszáll-e a köd, ha megcsiklandozzák? És mindenekelőtt: hogyan készül a forró csoki? biztosan tudják! És megtudhatjátok ti is, akik elolvassátok a két kis tündérről szóló meséket…"-olvashatjuk a könyvajánlójában.
 S valóban, a szórakoztató történetek izgalmasak voltak a gyerekek számára.
Szebbnél-szebb rajzok készültek a tündérekről és a velük történt eseményekről. 







2015. október 7., szerda

október 30.

Népmese napja

"A népmese napját első ízben 2005. szeptember 30-án rendezték meg. A nap célja, hogy a könyvtárosok, az óvónők, a pedagógusok és a mesével foglalkozó szakemberek, valamint a meseszerető gyerekek és felnőttek ezen a napon megkülönböztetett tisztelettel forduljanak mind a magyar, mind más népek meséi felé."

Forrás: http://jelesnapok.oszk.hu/prod/unnep/benedek_elek_szuletesnapja__1859_a_nepmese_napja

Könyvtárunkban Benedek Elek: Szóló szőlő, csengő barack, mosolygó alma c. meséjét
dolgozzuk fel.

Meghívó


2015. szeptember 9., szerda

Őszi történések


 
- Az Olvasás Világnapja szeptember 8. 
Az Írástudatlanság elleni küzdelem és az Olvasás Világnapja. Ezen jeles nap kapcsán szerveznek beszélgetést országszerte kiadók, írók, szerkesztők, pedagógusok az olvasás fontosságáról.

Könyvtárunkban szeptember 11-én az 1. sz. alsós napközis csoport számára tartunk felolvasást

- A Népmese Napja: szeptember 30.

Könyvtárunkban szeptember 30-án a 2. sz. alsós napközis csoport számára tartunk mesefoglalkozást

- Október az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Hónapja 

Könyv,-és könyvtárhasználati foglalkozásokra várjuk az osztályokat

- Összefogás a könyvtárakért
  
október: Baba-mama foglakozás (könyvajánlóval összekötött foglalkozás)
                  

- Iskolai könyvtárak éjszakája
 október 16. 19.30 "Kutató munka a sötét könyvtárban"-belépés elemlámpával